Postbus 169, 3400AD
IJsselstein, Netherlands

Formularz kontaktowy

FAQ’s

Najczęściej zadawane pytania

Hodowcy często widzą na roślinach fioletowe ogonki liściowe.

Te fioletowe łodygi są spowodowane tylko jedną rzeczą, a to jest niedobór fosforu.

Fosfor jest drugim ważnym budulcem rośliny, a jego niedobór powoduje inną reakcję chemiczną azotu w roślinie.

Przyczynami niedoboru fosforu mogą być:

 1. Zimno
  W temperaturze poniżej 20°C, fosfor przemieszcza się w roślinie w mniejszym stopniu, a poniżej 17°C prawie wcale. Fosfor po prostu się zatrzymuje, powodując niedobór. Dlatego roślina prawie nie rośnie poniżej 17°C. Uwaga: Roślina rośnie również w nocy, a temperatura nigdy nie powinna być niższa niż 20°C. Każdy spadek temperatury poniżej oznacza straty w plonie końcowym.
 2. Zbyt wysokie pH
  Jeśli pH w pożywce wzrasta powyżej 6,0, fosfor spada włącznie. Jeśli pH w medium wzrasta powyżej 6,5, fosfor prawie w ogóle nie jest rejestrowany.
 3. Słabe odżywianie roślin
  Fosfor występuje w wielu różnych postaciach, co ma związek z pochodzeniem składnika pokarmowego (z czego jest zbudowany). Jakość określa jego przyswajalność, stężenie i mieszalność. Większość dostawców żywności używa tańszego fosforu, co oznacza, że wysokie stężenia nie są możliwe i szybko wiążą się z innymi substancjami. Pomyśl o: krystalizacji, gipsowaniu i skorupkach na pożywce. Niedobory są często uzupełniane przez użycie kwasu fosforowego jako pH.
Często widzimy również niedobór fosforu i dlatego fioletowe łodygi w roślinach macierzystych, ponieważ hodowca używa kwasu azotowego jako pH-. Niektórzy konkurenci sprzedają to jako pH wzrostu. Jest to całkowicie błędne, zwłaszcza jeśli używacie odżywek tych samych konkurentów.

Liście, które są spalone i jaśniejsze w kolorze to częsty problem. Najczęstsza przyczyna: zbyt wysokie lub zbyt niskie pH.

Ponieważ pH w medium spada np. poniżej 5,2 lub powyżej 6,0, zdarza się, że wiele różnych soli nie może być już wchłanianych przez roślinę. Im większe odchylenie od idealnego pH, tym mniejsza absorpcja. Roślina staje się niedoborowa i ma jaśniejszy kolor. Jednak przez cały ten czas ludzie byli poddawani sesjom karmienia, więc stężenie soli pokarmowych wzrastało. Na dłuższą metę dochodzi do zbyt dużego zachwiania równowagi osmotycznej, która będzie kompensowana przez wycofywanie wody z liścia z powrotem do medium. Zjawisko to nazywane jest także paleniem liści (płonące liście). Pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla spalonych liści jest często zwijanie się lub żółknięcie krawędzi liścia. Roślina zauważa różnicę w równowadze z medium i pierwszą reakcją jest zamknięcie aparatów szparkowych na zewnętrznej stronie spodniej części liścia.

Częstym problemem w uprawie indoor jest to, że zawiązki owoców stają się twardsze, ale nie chcą rosnąć. Hodowcy wydają krocie na sprzęt do ekstrakcji i wentylacji, ale czasami zapominają, że to co wychodzi musi też wejść. Zazwyczaj mają zbyt mały przedmuch naprzeciwko wyciągu lub w ogóle nie mają przedmuchu, lecz mały otwór gdzieś pod spodem. W ten sposób wytwarzacie zbyt duże podciśnienie i rośliny pragną świeżego powietrza (CO2). Jeśli zostawicie drzwi szeroko otwarte na tydzień, rośliny urosną prawie dwa razy większe po tym tygodniu. Odpowiednia wydajność nadmuchu lub znacznie większy otwór wlotowy jest najlepszym rozwiązaniem tego problemu.

Niedobory, upały. Plantatorzy czasami stwierdzają, że uprawiają rośliny o małej objętości i małej zawartości. Dzieje się tak zazwyczaj w klimacie, gdzie temperatura wokół liścia wynosi 32°C lub więcej lub światło jest bardzo słabe. Roślina rośnie na zewnątrz, jak gdyby ... Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, po prostu obniż temperaturę lub pozwól roślinie ochłodzić się bardziej poprzez obniżenie Ec. Kiedy roślina jest zbyt gorąca, chce się bardziej ochłodzić. Roślina robi to poprzez wyparowanie większej ilości wody. Jeśli jednak nie jest to możliwe, ponieważ pożywka jest zbyt sucha lub jest w niej zbyt dużo substancji odżywczych, roślina wytworzy powierzchnię, aby móc się chłodzić w ten sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie Ec o połowę za pomocą ciepła. Roślina będzie wtedy pić i parować znacznie więcej, aby się ochłodzić i nadal otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Zależy to także od genetyki rośliny, oczywiście jedna roślina jest bardziej wrażliwa od drugiej. Jeśli pH jest dobre, a Ec przed podlewaniem jest dość niska, można zwiększyć Ec podlewania. Nawet jeśli pobieranie składników odżywczych w jakiś sposób się zatrzymało lub roślina po prostu potrzebuje więcej niż jest obecne, roślina może zwiększyć objętość.

Metrop Wielu hodowców często zauważa, że boki ich liści zazwyczaj zawijają się u góry. Metrop Stomata, z którymi rośliny oddychają znajdują się na spodniej stronie liścia. Te stomata muszą pozwolić na odparowanie wody w celu absorpcji składników odżywczych i wody. Jednakże, jeśli występują zakłócenia, które powodują, że roślina odparowuje mniej wody, roślina zamyka wiele z tych stomata na zewnętrznej stronie liścia. Zobaczycie wtedy, że krawędź liścia lekko się zwija. Im większe zakłócenie, tym więcej stomatów się zamyka i tym bardziej liść się zwija. Przyczynami zwijania się liści mogą być:

 • Zbyt duże parowanie pod liściem. Jeśli za pomocą ciepła, niskiej wilgotności lub wentylatora, który jest umieszczony zbyt mocno na roślinie może odparować roślinę więcej niż może wchłonąć ponownie.
 • Zbyt dużo soli w pożywce poprzez przekarmienie lub niewłaściwe pH. Następnie pożywka chce zrekompensować brak równowagi soli w roślinie i poza nią (pożywka) poprzez zatrzymanie wody, a nawet wycofanie jej z liścia (spalenie liścia). Liść otrzymuje wtedy mało nowej wilgoci lub nie otrzymuje jej wcale i zamyka aparaty szparkowe, aby uniknąć utraty nowej wilgoci.
 • Niedobór powietrza w medium utrudnia ruch elementów. Kędzierzawe liście są zawsze wskazówką dla hodowcy do podjęcia działań.

Metrop Metrop Metrop
Metrop
Skrzynka pocztowa 169
IJsselstein , UTRECHT , 3400AD Holandia